Bajki muzyczne dla przedszkoli i klas 1-3
na rok szkolny 2024 / 2025
WIERSZYKI PEŁNE MUZYKI
prowadzenie i śpiew – Ewa Duszczenko
instrumenty – flet poprzeczny, gitara, instrumenty perkusyjne
Audycja nawiązuje do książki „Akademii Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy. Twórczość tego poety jest dobrze znana najmłodszej publiczności zarówno jako wiersze, piosenki, jak i z adaptacji filmowych. Utwory są radosne i pełne humoru, ale to nie są ich jedyne walory - pokazują one również sytuacje z życia codziennego, na których dzieci uczą się i poznają świat.
Muzycy w trakcie audycji zaproszą młodych widzów do wspólnych zabaw i śpiewania.
W repertuarze znajdą się utwory znane dzieciom ze szkoły, przedszkola, a także z filmu „Akademia Pana
Kleksa” : „Kaczka dziwaczka”, „Na straganie”, „Na wyspach Bergamutach”...
PANI JOLA I ŚPIEWAJĄCY OGRÓD
scenariusz – Katarzyna Krysztopa / aranżacje – Mirosław Krysztopa
prowadzenie i śpiew – Jolanta Tarasiukinstrumenty – skrzypce, klarnet, gitara, pianino elektryczne
Pani Jola jest bardzo miłą osobą, lecz pewnego ranka obudziła się z bólem głowy. Poszła więc do swojego ogrodu, który do tej pory zawsze poprawiał jej humor. Jednak tym razem było inaczej, bo ciągle ktoś hałasował - najpierw trzmiel, a potem skowronek. Pani Jola zamiast odpocząć wciąż biegała po ogrodzie, denerwowała się
i krzyczała żeby wszyscy byli cicho. W końcu jednak w dźwiękach ogrodu odnajduje muzykę i wtedy głowa przestaje ją boleć.
Przy okazji tej audycji zostanie poruszone zagadnienie czym różni się hałas i inne dźwięki od muzyki. Dzieci usłyszą m in. utwory: „Skowronek”, „Czy słyszysz jak szumi wiatr”, „Błyskawica, grzmot”.
HEJ KOLĘDA,
KOLĘDA
scenariusz
– Beata Bogdanowicz
aranżacje
– Katarzyna i Mirosław Krysztopa
Tradycyjni polscy kolędnicy to przebierańcy, którzy chodzą po domach z życzeniami świątecznymi
i noworocznymi. Zwyczaj ten znany jest od setek lat, lecz dziś niestety staje się coraz mniej popularny. Prawdziwych kolędników spotkać można jeszcze w niektórych wsiach, gdzie kultywuje się tę barwną tradycję. Natomiast w większych miejscowościach najczęściej kolędują dzieci i młodzież. Nie przykładają oni zbyt wielkiej wagi do stroju, repertuaru, nie znają też związanych z tym tradycji.
W audycji pragniemy przedstawić dzieciom dawne zwyczaje kolędowania z Gwiazdą oraz takimi barwnymi postaciami jak Turoń, Pastuszek, trzej Królowie, Diabeł i Anioł.
DYRYGOWANIE
TO WAŻNE ZADANIE
scenariusz,
prowadzenie i śpiew – Beata Bogdanowicz
instrumenty
– akordeon, gitara, instrument klawiszowy, instrumenty perkusyjne
Historia opowiada o żabiej orkiestrze, która pewnego wieczoru chciała zagrać koncert nad jeziorem. Okazało się, że bez dyrygenta jest to niemożliwe, ponieważ muzycy nie potrafią zagrać równo nawet pierwszego dźwięku. Już na początku utworu powstał więc bałagan, co doprowadziło do kłótni. Było tylko jedno wyjście z sytuacji – jak najszybsze znalezienie dyrygenta.
W audycji omówione zostaną różne problemy muzyczne związane z dyrygowaniem: równe rozpoczęcie
i zakończenie utworu, zmiany tempa, odpowiednia artykulacja i dynamika. Usłyszeć będzie można fragmenty muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Dzieci zaśpiewają prosty kanon, zostaną też zaproszone do dyrygowania.